Rodzinnie z gorącą czekoladą…

W jesienny, sobotni poranek, uczniowie klasy 3a wraz z rodzinami wyruszyli na pieszą wycieczkę do Szczawna Zdroju.
Pierwszy przystanek był w Pijalni Wód Mineralnych, gdzie odbyła się degustacja wód o różnych właściwościach leczniczych:
Mieszko – mineralna woda lecznicza, naturalnie nasycona dwutlenkiem węgla, która wspomaga leczenie:

  • astmy oskrzelowej,
  • zapaleń (nieżytów) dróg oddechowych,
  • rozedmy płuc z nieżytowymi powikłaniami,
  • schorzeń wątroby i dróg żółciowych.
    Młynarz – mineralna woda lecznicza, naturalnie nasycona dwutlenkiem węgla 0,22% szczawa wodorowęglanowo – sodowo – magnezowo – wapniowa wspomaga leczenie:
    choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy,
    choroby wątroby i dróg żółciowych,
    przewlekłych nieżytów żołądka z nadkwasotą.

Marta – mineralna woda lecznicza, radoczynna, naturalnie nasycona dwutlenkiem węgla 0,27% szczawa wodorowęglanowo – sodowa, radoczynna pomaga w zaburzeniach czynnościowych przewodu pokarmowego i chorobach układu moczowego.

Ok. 1820 roku wybudowano pierwszą Pijalnię Wód Mineralnych. Dawniej wodę czerpano za pomocą szklanego czerpaka, umocowanego na kiju, ze studni, otoczonej drewnianą barierką. Za zasługą Jana Henryka VI Hochberga z zamku Książ i właścicieli Szczawna do dziś możemy korzystać z uzdrowiska i jego zasobów.
Drugi na placu zabaw w Parku Szwedzkim. Tam wszyscy mogli spróbować swoich sił w spinaczce, czy w zjeździe na linie.
W drodze do Dworu Idy nazbieraliśmy całe worki kasztanów. Nikt z dzieci nie mógł się nim oprzeć. Wszystkie kusiły swoim wyglądem i kształtem.
Trzeci przystanek to wspólna biesiada przy gorącej czekoladzie, z aromatem lodów waniliowych, malin i bitej śmietany. Rozmawialiśmy i rozkoszowaliśmy się smakiem, odkrywając kolejny „Sekret Czekolady”.
Potem odwiedziliśmy lamy i konie. Bawiliśmy się w chowanego, kryjąc się po rozłożystymi drzewami.
Wracając aleją kasztanową delektowaliśmy się tańcem kolorowych liści w promieniu jesiennego słońca. To był mile spędzony czas w rodzinnym gronie.