Warunki uzyskania karty rowerowej

1. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek 10 lat.
  2. Sprawdzenie kwalifikacji uczniów ubiegających  się o kartę rowerową dokonuje nauczyciel posiadający specjalistyczne przeszkolenie z zakresu ruchu drogowego.
  3. Sprawdzenie kwalifikacji uczniów odbywa się w szkole podczas zajęć z wychowania komunikacyjnego, na lekcjach przedmiotu zajęcia techniczne z sześciu działów tematycznych (obsługa i wyposażenie roweru, ogólne przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe, manewry w ruchu drogowym, zasady poruszania się na skrzyżowaniach, pierwsza pomoc).
  4. Praktyczna nauka oraz ćwiczenia jazdy rowerem prowadzona jest indywidualnie przez uczniów i ich rodziców.
  5. Uczeń, aby uzyskać kartę rowerową musi:
    • uzyskać zgodę rodzica na wydanie karty rowerowej.
    • uczestniczyć w zajęciach teoretycznych i praktycznych zorganizowanych w ramach lekcji techniki lub innych z wychowania komunikacyjnego.
    • zaliczyć test sprawdzający wiadomości teoretyczne z przepisów ruchu drogowego.
    • znać zasady obsługi technicznej roweru.
    • wykazać się umiejętnościami praktycznymi z zakresu jazdy na rowerze z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego.
    • uczestniczyć w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej.
    • w wyznaczonym terminie, (najpóźniej na dwa dni przed egzaminem) złożyć wypełniony czytelnie Arkusz zaliczeń (załącznik nr 1) wraz z aktualnym zdjęciem legitymacyjnym (wymiary 45 x 35 mm) do nauczyciela techniki.

Egzamin na kartę rowerową

1. Egzamin na kartę rowerową składa się z dwóch części – teoretycznej i praktycznej.
  1. Egzamin teoretyczny odbywa się w formie testu sprawdzającego wiedzę z przepisów ruchu drogowego.
  2. Test składa się z 25 pytań – jest to test zamknięty jednokrotnego wyboru.
  3. Testy dostępne są na stronie internetowej pod adresem: https://brd.edu.pl/brd1/index.html → testy na kartę rowerową – wybór testu
  4. Czas na rozwiązanie testu wynosi 35 minut.
  5. Poprawne zaliczenie 80% testu (co stanowi minimum 20 pytań) jest równoznaczne z zaliczeniem wiadomości teoretycznych.
  6. Uczeń ma prawo do jednej poprawy testu w wyznaczonym przez nauczyciela terminie.
  7. Do egzaminu praktycznego przystępuje uczeń, który zaliczył pozytywnie egzamin teoretyczny.
  8. Sprawdzian umiejętności praktycznych odbywać się będzie w wyznaczonym terminie (koniec maja – początek czerwca) na odpowiednio przygotowanym szkolnym placu manewrowym w obecności komisji egzaminacyjnej.
  9. Komisję egzaminacyjną powołuje dyrektor szkoły.
  10. W skład komisji, oprócz nauczyciela zajęć technicznych i wychowania fizycznego może być zaproszony policjant z Komendy Policji lub egzaminator z WORD-u
  11. Uczeń zobowiązany jest stawić się na egzamin ze sprawnym technicznie (przystosowany do wzrostu) i przepisowo wyposażonym rowerem odpowiednim ubraniu i kasku na głowie.
  12. W razie niepowodzenia uczeń ma prawo powtórnej próby zaliczenia testu praktyczno-sprawnościowego w innym terminie, wyznaczonym przez nauczyciela.
  13. Uczeń, który nie uzyskał karty rowerowej w danym roku szkolnym może przystąpić do egzaminu w roku następnym (do momentu ukończenia przez ucznia szkoły podstawowej).

Wydanie karty rowerowej

1. Nauczyciel techniki dostarcza Arkusz zaliczeń potwierdzający spełnienie wszystkich wymagań przez ucznia ubiegającego się o kartę rowerową wraz ze zdjęciem do sekretariatu szkoły.
  2. Dyrektor szkoły na podstawie wypełnionego Arkusza zaliczeń wydaje uczniom nieodpłatnie kartę rowerową.
  3. W sekretariacie przechowywane są potwierdzenia wydanych kart.
  4. Koordynatorem wszystkich działań związanych z uzyskaniem karty rowerowej  jest nauczyciel zajęć technicznych.