Konkurs Matematica  Applicata adresowany jest do uczniów klas starszych szkoły podstawowej. Realizowany jest we współpracy z panem profesorem Stanisławem Bartkiewiczem.

Celem współzawodnictwa jest pokazanie uczestnikom w jaki sposób matematyka – królowa nauk, jest wykorzystywana w różnych dziedzinach wiedzy i życiu codziennym. Konkurs składa się z trzech etapów:

• pierwszy, który odbywa się w macierzystej szkole ucznia,
  • drugi, realizowany w PSP nr 15 w Wałbrzychu, związany z indywidualną pracą uczniów – w etapie tym biorą udział uczniowie wyłonieni w szkolnych eliminacjach,
  • trzeci, przeprowadzany również w PSP nr 15, polega na pracy zespołowej i rozwiązywaniu zadań praktycznych. Do etapu trzeciego zakwalifikowanych zostaje pięć drużyn.

Laureatami konkursu zostaje czwórka uczniów, która uzyskała najwyższe wyniki w drugim etapie współzawodnictwa.

Nagrodę główną puchar i tytuł Maestro di Matemapica Applicata otrzymuje drużyna, która zwyciężyła w trzecim etapie konkursu.