Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2022 -– międzynarodowe wydarzenie w polskich szkołach

30 września w szkołach z całej Europy i ze świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD – European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD – jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się niemal 1000 placówek!

W Polsce jest obecnie ponad 800 tysięcy ukraińskich dzieci, z których znaczna część stała się dla polskich uczniów koleżankami i kolegami ze szkolnej ławki. Europejski Dzień Sportu Szkolnego świętujemy w Polsce już po raz ósmy, a w tym roku pierwszy raz obchodziliśmy wspólnie z rówieśnikami z Ukrainy i blisko 40 krajami z całego świata.

Partner wydarzenia – Akademia Krokieta i Lamy już po raz drugi przygotowała wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, czyli zestaw gotowych filmów z edukacją w ruchu, dzięki którym dzieci mogły wzajemnie uczyć się o swoich krajach – ich kulturze, języku i geografii. Bo w ruchu już teraz rozumiemy się doskonale!  Uczniowie klas I-III wzięli udział w wielkim międzynarodowym święcie ruchu jakim jest Europejski Dzień Sportu Szkolnego (EDSS). Wszyscy chętnie podjęli się wyzwania. Klasy pierwsze Europejski Dzień Sportu zaczęły od nauki Poloneza. Pozostałym zajęciom w ciągu dnia towarzyszyła aktywność ruchowa w postaci gimnastyki oraz zabaw z Akademią Krokieta i Lamy, Wyzwania sportowe, zabawy ruchowe, wyścigi i tańce przy muzyce. Dwie klasy wybrały się na wykopki ze swoimi kolegami i koleżankami z Ukrainy. Tam wszyscy dzielnie zbierali kartofle na polu oraz kukurydzę dla zwierząt. Po była prawdziwa uczta dla zwierząt, przygotowana przez dzieci. Dla wszystkich na koniec wspólne, integracyjne ognisko.  Nie zabrakło też ćwiczeń i zabaw na świeżym powietrzu. To był dzień pełen atrakcji z mnóstwem. Nie było przegranych. Wszyscy byliśmy w zwycięzcami, bo ruch to zdrowie!!! Oj działo się.