Żywa lekcja historii na terenie Muzeum po byłym nazistowskim obozie koncentracyjnym w Gross Rosen

03.06.2022rok nie przywitał nas pogodą. Na dworze było pochmurno ale ciepło. Myśleliśmy, że taka pogoda utrzyma się przez czas kiedy będziemy zwiedzać obiekt. Okazało się, że nie było nam to dane ponieważ w trakcie zwiedzania zaczął padać deszcz i musieliśmy się chować do pomieszczeń. Nie przeszkodziła nam aura w zwiedzaniu, uważnie słuchaliśmy przewodnika, oglądaliśmy eksponaty, czytaliśmy opisy i zadawaliśmy pytania na nurtujące nas pytania. Kiedy zdążaliśmy w kierunku kamieniołomu rozpadało się na dobre i musieliśmy zmienić plany. Udaliśmy się do pomieszczenia gdzie mogliśmy zjeść posiłek – niektórzy byli już bardzo głodni- odpocząć i osuszyć się. Po deszczu wyjrzało słońce i zrobiło się ciepło więc poprosiliśmy Pana przewodnika aby kontynuował nasze spotkanie z tak trudną historią i poszliśmy obejrzeć kamieniołom miejsce pracy więźniów. Szkoda, że nie mogliśmy obejrzeć łaźni ale okazało się, że poddano ją odnowieniu.

Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych żywa lekcja historii taką stała się w rzeczywistości.