Trwa Ogólnopolski TYDZIEŃ BIBLIOTEK 2023

Nasza szkolna biblioteka jest jedną z około 30 tysięcy  podobnych działających w Polsce.  W bieżącym tygodniu i szkolne, i wszystkie inne biblioteki  (publiczne, naukowe, prywatne itd.) obchodzą TYDZIEŃ BIBLIOTEK. Zawsze rozpoczyna się on 8 maja w Dniu Bibliotekarza i Bibliotek. Przez cały tydzień czytelnicy mogą korzystać z propozycji  nietypowych zajęć  i działań przygotowanych dla nich przez bibliotekarzy.

W naszej szkolnej bibliotece uczniowie  odwiedzają m.in. wystawę  „STOKROTKA z zamku Książ”, która nawiązuje do  2023 – Roku Księżnej Daisy, obchodzonego w Wałbrzychu i Pszczynie. Poznają miejsca i epokę, w której żyła księżna.  Daisy jako bardzo nowoczesna, jak na swoje czasy, osoba działała na rzecz najbliższej społeczności. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że organizowała projekty ekologiczne (np. oczyszczanie Pełcznicy) i edukacyjne (np. otwarcie szkoły koronczarskiej)  albo akcje charytatywne (np. darmowe mleko dla niemowląt).

Największym zainteresowaniem podczas zajęć w szkolnej bibliotece cieszy się część  dotycząca papeterii. Księżna Daisy prowadziła bardzo bogatą korespondencję.  Nawet w logotypie Roku Daisy znajduje się faksymile jej własnoręcznego podpisu, który umieszczony był również na pierwszej osobistej papeterii  księżnej.  W dobie Internetu własnoręcznie pisane listy odchodzą (a szkoda !) do przeszłości. Stąd uczniowie z ciekawością podziwiali wyeksponowane papeterie oraz dowiedzieli się do czego służy liniuszek.

W zajęciach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną biorą udział wszystkie klasy I – VIII.