Do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu uczęszcza czterdziestu ośmiu uczniów z Ukrainy. Wśród nich są dzieci, które od niedawno stały się częścią piętnastkowej społeczności. Dzieci nie zawsze sprawnie posługują się językiem polskim. Nie jest to jednak żadna przeszkoda, aby wspólnie z rówieśnikami z Polski poznawać tajniki wiedzy i działać, brać udział w szkolnych przedsięwzięciach, które pozwalają na integrację i lepsze poznanie się.
I właśnie z potrzeby wzajemnego poznania się, w jedną z kwietniowych sobót, zostały zorganizowane warsztaty polsko – ukraińskie. Wzięło w nich udział w sumie sześćdziesięciu uczniów naszej szkoły, opiekunowie dzieci ukraińskich i nauczyciele.
Powstało aż czternaście stanowisk działania, a wśród nich:
- stanowiska kulinarne, co stanowiło swoisty tygiel kulturowy, w którym gospodynie z Polski i Ukrainy zdradzały dzieciom sekrety wyrobu sałatki warzywnej, pierogów tradycyjnych, chinkali, rogalików nadziewanych dżemem, ciastek maślanych, jak za dawnych czasów kręconych przez maszynkę;
- stanowiska prac manualnych, na których były tworzone: gałganki – małe laleczki wykonane ze ścinków materiału (w Polsce zwyczaj robienia takich zabawek już zanika, dzięki gościom z Ukrainy jest szansa, że ożyje na nowo); zakładki i kolorowe bransoletki o symbolice ukraińskiej, modele samolotów, kartki świąteczne, pisanki. Warsztaty stały się również okazją do wypróbowania nowej pomocy dydaktycznej – pisaków 3D. W sprawnych rękach uczniów i dorosłych wydobywająca się z pisaków substancja zamieniała się w kolorowe motyle symbolizujące wiosnę i radość.
- stanowiska działań logiczno – kreatywnych, tu dzieci wspólnie budowały przestrzenne konstrukcje według określonych zasad, tworzyły z pomocą drewnianych klocków lustrzane odbicia postaci, rozwiązywały zagadki logiczne.
- stanowiska zabaw sportowych, dzięki którym uczestnicy wykazali się zręcznością w chwytaniu piłki, kozłowaniu i rzutach, szybkością w bieganiu i omijaniu przeszkód. Raz jeszcze potwierdziło się, że wspólna sportowa zabawa zacieśnia więzi i daje wszystkim wiele radości.
Po pracy przyszedł czas na odpoczynek przy wspólnym stole i kosztowanie przygotowanych smakołyków. Czas na rozmowy, w których jak się okazuje posługiwanie się różnymi językami nie stanowi bariery komunikacyjnej. A kultura i zwyczaje obu krajów przenikają się, o czym przekonała się społeczność Piętnastki podczas wspólnego działania.