SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM MUZEUM W GROSS ROSEN

Uczniowie klas 8 omawiają tematykę II Wojny Światowej na lekcjach historii. jednym z tematów jest martyrologia narodu polskiego innych nacji przez nazistowskie Niemcy. Wielokrotnie w mediach ukazywały się nieprawdziwe informacje dotyczące represji nazistowskich Niemiec w stosunku do innych narodów, dotyczyły zwłaszcza obozów koncentracyjnych i obozów zagłady. Nauczyciele historii postanowili bardziej przybliżyć uczniom tę tematykę i został zaproszony pracownik Muzeum w Gross Rosen, które powstało na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego.

Z Panią Elżbietą Gibałką uczniowie spotkali się dwukrotnie

3 grudnia 2021 roku byli to uczniowie klas: 8 a, 8 d i 8 e

10 grudnia 2021 roku w spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 8 b i 8 c

Pani Ela przybliżyła historię obozu, warunki jego powstania i działalności, życie więźniów i jak byli traktowani przez esesmanów. W swojej prezentacji przedstawiła zdjęcia terenu muzeum i wskazała miejsca, w których stały baraki więźniów, wieże strażnicze, łaźnia, kuchnia obozowa czy piec krematoryjny. Odtworzony został krótki film ze wspomnieniami więźniów – osób, które już nie żyją.

Po zakończeniu spotkań uczniowie podziękowali za przybliżenie im tematyki związanej z działalnością nazistów w obozach koncentracyjnych.