Sadzonki

Uczniowie w ramach projektu #stwórzmyklimat przygotowali sadzonki pelargonii. Chcemy w przyszłym roku na wiosnę posadzić je do donic w szkolnym ogródku. Przy okazji jak zwykle trochę się uczyliśmy. Poznaliśmy wegetatywny sposób rozmnażania roślin.

Rozmnażanie wegetatywne roślin polega na tym, że  z fragmentu rośliny powstaje nowa roślina. Mała roślinka, która posiada wszelkie cechy rośliny matecznej. Rozmnażanie odbywa się na przykład: przy użyciu: rozłogów, bulw, cebul, kłączy oraz odrostów.  Ale, także poprzez podział roślin, sadzonkowanie czy szczepienie.

Sadzonki dzielimy na: sadzonki zielne, sadzonki zdrewniałe, sadzonki liściowe i sadzonki korzeniowe.
My przygotowaliśmy sadzonki zielne. Pozyskuje się je z młodych nie zdrewniałych pędów roślin.  Do robienia sadzonek używa się pędów wierzchołkowych. Wybieramy końcówki pędów bez pąków kwiatowych z 3 do 5 parami liści.

Nasze sadzonki umieściliśmy w ziemi i lekko podlaliśmy. Teraz czekamy. W ciągu 2-3 tygodni powinny się ukorzenić. Trzymajcie kciuki.