Matematica Applicata – edycja VIII, Finał

Powiatowy Konkurs Interdyscyplinarny „Matematica Applicata” po raz pierwszy pojawił się w roku szkolnym 2017/18. Obecna edycja jest już ósmą w jego historii, a konkurs cieszy się niesłabnącym powodzeniem, skupiając młode talenty z zakresu nauk ścisłych. Celem współzawodnictwa jest pokazanie uczestnikom w jaki sposób matematyka – Kólowa Nauk, jest wykorzystywana w różnych dziedzinach wiedzy i życiu codziennym. Konkurs składa się z trzech etapów.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Wałbrzychu jest organizatorem „Matematica Applicata”. Konkurs odbywa się pod naukowym patronatem prof. Stanisława Bartkiewicza pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej i pod auspicjami Stowarzyszenia Szkół Innowacyjnych Regionu Wałbrzyskiego, do którego wałbrzyska „Piętnastka” należy od ponad 20 lat.

Tegorocznym zwycięzcą okazała się, po raz kolejny, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu.

Droga do zwycięstwa była długa i wymagała wiedzy zarówno teoretycznej, jak i praktycznej. Pierwsza część konkursu odbyła się w ubiegłym miesiącu, 11 marca 2026r. szkolne mury „Piętnastki” gościły przedstawicieli 10 szkół podstawowych naszego regionu. Oprócz szkół wałbrzyskich udział w konkursie wzięły placówki ze Szczawna Zdr. i Jedliny Zdr. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami pisemnymi. Uczniowie wyłonieni w I etapie, czyli w macierzystych szkołach, rozwiązywali zadania pisemne II etapu. Była to praca indywidualna uczniów, która jednak została wliczona do wyników końcowych danej szkoły. Po sprawdzeniu prac, do finałowego etapu Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata zakwalifikowały się drużyny ze szkół:

  1. Zespół Szkolno – Przedszkolny im. Przyjaciół Przyrody w Szczawnie – Zdroju
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu
  3. Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 3 w Wałbrzychu (PSP nr 30 w Wałbrzychu)
  4. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 28 im. Jana Pawła II w Wałbrzychu
  5. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu

Finał, to zmagania praktyczne oraz wykorzystanie wiedzy matematycznej w różnych dziedzinach i na różnych płaszczyznach. Ten etap polega na pracy zespołowej i rozwiązywaniu zadań praktycznych. Najczęściej proponowane w finale zadania wymagają interdyscyplinarnego podejścia do zagadnienia, łączenia wiedzy z różnych przedmiotów. W VIII edycji konkursu „Matematica Applicata”pojawiły się stanowiska z zadaniami: „w biurze”, „w kuchni”, „na giełdzie”, „w studiu grafiki komputerowej” i „w podróży”. Finał konkursowych zmagań odbył się 16 kwietnia 2026r. w murach PSP nr 15 w Wałbrzychu.

Celem konkursu jest promowanie praktycznego zastosowania wiedzy oraz interdyscyplinarności w podejściu do współczesnego świata. Konkurs zgłoszony jest do Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty we Wrocławiu i znalazł się na liście zawodów wiedzy, które przez laureatów mogą być wymienione na świadectwie szkoły podstawowej. Podkreśla to wysoką rangę konkursu.

Wyniki VIII edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego „Matematica Applicata”:

Drużynowo I miejsce

tytuł Maestro di Matematica Applicata dla Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 w Wałbrzychu.

W klasyfikacji indywidualnej Tytuł Laureata

Michał Panek PSP nr 26 w Wałbrzychu

Mateusz Hurkot ZSP w Szczawnie Zdroju

Kamil Laskowski PSP nr 26 w Wałbrzychu

Oskar Karaś ZSP w Szczawnie Zdroju

Robert Pabis PSP nr 15 w Wałbrzychu

W klasyfikacji indywidualnej Wyróżnienia

Joanna Bujakowska ZSP nr 3 w Wałbrzychu

Weronika Szyszkowska PSP nr 28 w Wałbrzychu

Gratulacje dla wszystkich uczestników i powodzenia oraz dalszych sukcesów naukowych !