Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2023 – kolejna edycja międzynarodowego wydarzenia w polskich szkołach i przedszkolach

29 września w szkołach z całej Europy i ze świata świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego (ESSD – European School Sport Day). Ideą ESSD jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów.

Europejski Dzień Sportu Szkolnego to międzynarodowe święto ruchu w szkołach, będące częścią Europejskiego Tygodnia Sportu – kampanii realizowanej pod hasłem #BeActive (bądź aktywny). Ideą ESSD – jest celebracja i promocja aktywności fizycznej wśród uczniów. Wydarzenie organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. W tym roku do wydarzenia w Polsce zgłosiło się ponad 1000 placówek!

Partner wydarzenia – Akademia Krokieta i Lamy już po raz trzeci przygotowała wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI (Active Lessons Plan), czyli zestaw gotowych filmów z edukacją w ruchu. Jednak w tym roku po raz pierwszy materiały zostały przygotowane w języku angielskim, aby mogły z nich korzystać podczas obchodów ESSD nie tylko dzieci w Polsce i w Ukrainie, ale także w innych krajach zrzeszonych wokół tego święta!

Dołączyliśmy do ESSD ponieważ:

–  biorąc udział w takich wydarzeniach zwiększamy świadomość i gotowość całej społeczności szkolnej. Wszystko po to, by ruch stał się nieodłącznym elementem codzienności.

– Pokazujemy, że aktywność fizyczna jest fajna! Po prostu…

– Promujemy zdrowy styl życia i budujemy dobre nawyki.

– Jednoczymy i budujemy społeczność uczniowską.

– Stajemy się częścią dużej, międzynarodowej społeczności, skupionej wokół wspólnego celu. 

Każda placówka, która weźmie udział w wydarzeniu otrzyma certyfikat uczestnictwa, a dla najbardziej zaangażowanych dodatkowo przewidziano atrakcyjne nagrody. 

 #ESSD2023 w naszej szkole był z podziałem na klasy I-III oraz klasy IV-VIII. Wszyscy chętnie podjęli się wyzwania. Klasy pierwsze Europejski Dzień Sportu zaczęły od zabaw na świeżym powietrzu. Pozostałym zajęciom w ciągu dnia towarzyszyła aktywność ruchowa w postaci gimnastyki oraz zabaw z Akademią Krokieta i Lamy, Wyzwania sportowe, zabawy ruchowe, wyścigi i tańce przy muzyce. Klasy starsze uczestniczyły w rozgrywkach sportowych. To był dzień pełen wyzwań i konkurencji, przygotowanych też przez kolegów ze starszej klasy dla tych młodszych. Na koniec świetnym podsumowaniem był wspólny taniec przy muzyce. To był dzień pełen dobrej zabawy. Wszyscy byliśmy w zwycięzcami, bo ruch to zdrowie!!!

Sami zobaczcie jak dobrze się bawiliśmy!

Wydarzenie w Polsce koordynowane jest przez Fundację V4Sport (https://v4sport.eu), przy aktywnym wsparciu partnerów: Akademii Krokieta i Lamy, Krajowego Szkolnego Związku Sportowego, Szkolnego Związku Sportowego „DOLNY ŚLĄSK”, Szkolnego Związku Sportowego „WIELKOPOLSKA”, Fundacji WESPÓŁ, Ludowych Zespołów Sportowych, Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego.

@EuropejskiDzienSportuSzkolnego

#ESSDPoland #ActiveLessonsPlan #ESSD2023 #BeActive #edukacjawruchu #AKiL