Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Jednym z wielu celów realizowanych przez świetlicę szkolną jest kształtowanie prawidłowych postaw społecznych. Do jego realizacji, tym razem wykorzystano dni tematyczne, które w świetlicy organizowane sąod dawna z dużym powodzeniem. Jednym z takich dni jest obchodzony 3 grudnia Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jego obchody  mają za zadanie podnieść świadomość społeczną na temat ograniczeń z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami oraz znaleźć sposoby usuwania tych ograniczeń. Z tej okazji świetlica szkolna działająca w PSP nr 15 w Wałbrzychu zorganizowała spotkanie z p. Mateuszem Rosiakiem, który wraz z p. Agnieszką Bekus i p. Danielem Rogowskim na co dzień pomagają ludziom  z ograniczeniami ruchowymi prowadząc pracownię  ortopedyczną, w której wykonywane są dla ludzi z niepełnosprawnościami protezy kończyn dolnych i górnych. W trakcie spotkania nasi goście opowiedzieli o swojej codziennej pracy, zaprezentowali uczniom różnego rodzaju sprzęt medyczny głównie przeznaczony dla dzieci: kule, wózek inwalidzki, balkonik, różnego rodzaju ortezy i stabilizatory, wkładki do obuwia, itp. Uczniowie mogli również poznać plantokonturograf służący do odbijania śladu stopy, co pomaga w diagnozowaniu różnych wad stopy między innymi: płaskostopie, stopa koślawo-płaska, itp. Oprócz teorii była również praktyka, uczniowie uczyli się sami zakładać i używać ortezy oraz stabilizatory, jeździły na wózku, chodziły o kulach i balkoniku oraz mogły wykonać badanie własnej stopy plantokonturografem. Dzięki temu dzieci podjęły otwarte rozmowy na temat niepełnosprawności, a doświadczenie własne pokazało im na jakie przeszkody i ograniczenia napotykają w życiu codziennym osoby z niepełnosprawnością ruchową. Spotkanie z naszymi gośćmi, fachowcami w swojej dziedzinie, i przedstawiony przez nich temat był dobrą okazją do zatrzymania się na chwilę i zajrzenia w głąb siebie, a także wytworzenia empatii na innych.