Dzień Edukacji Narodowej – gra dydaktyczna „Księżna Daisy”

Dzień Edukacji Narodowej w „Piętnastce” stał się już swego rodzaju tradycją naszej szkoły.
Z tej okazji od kilku lat organizowana jest gra dydaktyczna. W związku z tym, że rok 2023 decyzją rad miejskich Wałbrzycha i Pszczyny został ogłoszony Rokiem Księżnej Daisy, to właśnie Jej postać stała się inspiracją do tematu tegorocznej gry, w której wzięli udział uczniowie kas IV – VIII.

Gra przebiegała na dwóch poziomach – na pierwszym piętrze nauczyciele przygotowali stanowiska dla uczniów klas VI – VIII, a na drugim – dla uczniów klas IV – V. Uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali zadania tematyczne związane z postacią Księżnej Daisy. Na rozwiązanie zadań na jednym stanowisku uczniowie mieli czas 10 minut, a za każde rozwiązane zadanie otrzymywali punkt w postaci obrazka ze stokrotką. Poziom zadań wymagał od uczniów wiedzy z różnych dziedzin,
a mianowicie historii, matematyki, języka ojczystego i języków obcych (angielskiego i niemieckiego), geografii, biologii, a nawet wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Różnorodność form natomiast dała uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu rozwiązywania zadań logicznych, krzyżówek, wykreślanek, kodowania, szyfrowania, układania puzzli tradycyjnych i z fotografii, etc.  Znalazły się nawet stanowiska, na których uczniowie mogli sprawdzić swoją zręczność – „Robótki z księżną Daisy” (próba wykonania łańcuszka z kordonka), zagranie do dołka golfowego „na polu golfowym na Słonecznej Polanie w świetlicy”, oraz ucieczka przed rekinem w grze Kahoot.

W jednej z zadaniowych sal – „Świat Księżnej Daisy” przyciągała uwagę niebagatelna wystawa tematyczna „Stokrotka z Zamku Książ”.

Po wybrzmieniu  „ostatniego dzwonka” nastąpiło podsumowanie zmagań,
w których zgodnie z ideą gry nie było przegranych, za to satysfakcja z dobrej zabawy i uczczenia pamięci Wielkiej „Stokrotki”.