85 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Są takie daty w historii Polski, które wyjątkowo trudno wspominać, są takie daty w historii Polski, o których pamiętać należy, pomimo ran, które chociaż się zabliźniły, wciąż tak samo bolą. 1 września 1939 roku rozpoczęła się najokrutniejsza w dziejach, nie tylko naszego narodu, ale i całego świata, wojna, która pochłonęła miliony ofiar, siała cierpienie, strach, spustoszenie… i chociaż rozum podpowiadał inaczej, serca były przepełnione nadzieją i wiarą w lepsze jutro, w wolną i piękną Ojczyznę.

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu, w obecności społeczności szkolnej, odbyło się uroczyste spotkanie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Zaproszenie do Niezwyciężonych skierowali Prezydent Miasta Wałbrzycha dr Roman Szełemej i Dyrektor Szkoły pan Paweł Łuczyński. W czasie uroczystości oddano hołd, tym, którzy walczyli o wolność, narażając, a często i tracąc, własne życie. Choć historia lubi się powtarzać, a człowiek nie uczy się na błędach – to „nigdy więcej wojny”, które wybrzmiało głośno i wyraźnie, staje się nie tylko hasłem, a również nadzieją, że to, co się wówczas wydarzyło, nie powtórzy się w następnych pokoleniach! Uroczystość uświetnił występ koła „Teatr pod Lipą” oraz dwóch chórów. Uczniowie, pod kierunkiem swoich pedagogów – pani Pauliny Saks i pani Agnieszki Skiruchy, przygotowali niezwykle wzruszający program artystyczny, a od zaproszonych gości odebrali cenną lekcję historii.