Już po raz szósty PSP nr 15 w Wałbrzychu zaprosiła uczniów zainteresowanych naukami przyrodniczymi i ścisłymi do udziału w Powiatowym Konkursie Interdyscyplinarnym Matematica Applicata. Jest to konkurs trzyetapowy, bowiem po szkolnych eliminacjach, szkoły zgłaszają się do etapu pisemnego w siedzibie organizatora, a na koniec zostaje wybranych pięć najlepszych drużyn, które biorą udział w finałowych rozgrywkach.
Etap pisemny konkursu, do którego zgłosiło się tym razem 10 szkół z Wałbrzycha i regionu odbył się 20 marca 2024r. To już VI edycja konkursu i tym bardziej cieszy fakt, że utrzymuje się jego popularność i że do zmagań przystąpiło aż 40 uczniów wykazujących zainteresowania naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Dzięki konstrukcji konkursu i sposobie jego oceniania, uczniowie zdobywają cenne punkty zarówno w klasyfikacji indywidualnej, jak i drużynowej.
Do finałowego trzeciego etapu zakwalifikowanych zostało pięć najlepszych drużyn.
A zatem 25 kwietnia 2024r. w Finale VI edycji Matematica Applicata uczestniczyli:
- Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 26 im. Komisji Edukacji Narodowej w Wałbrzychu
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 30 im. Armii Krajowej w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Wałbrzychu
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 im. Kornela Makuszyńskiego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 w Wałbrzychu
Czteroosobowe drużyny szkolne musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale i umiejętnościami praktycznymi z kilku dziedzin. Tegoroczne zmagania dotyczyły fizyki, biologii , geografii, informatyki i oczywiście matematyki. Idea konkursu to pokazanie, że matematyka nie jest jedynie nauką wykonywania działań na liczbach, lecz przede wszystkim doskonałym narzędziem w całej nauce. Organizatorzy konkursu pragną, aby takie dziedziny nauki, jak te wyżej wymienione, były kojarzone z wykorzystaniem ich w życiu codziennym. Cały konkurs promuje interdyscyplinarność i praktyczne zastosowanie wiedzy
Przykładowe zadania do wykonania, z jakimi musieli uporać się uczniowie:
Matematyka – krawiec szyje ubranie dla maskotki konkursu. Musi przygotować formę, przed zrobieniem wykroju. Aby to zrobić potrzebna mu jest wiedza z geometrii – pola figur, nazwy tych figur i umiejętność ich rozpoznania. Kiedy uczniowie wytną formę niczym części tangramu muszą wpasować ją w materiał, z którego powstanie wykrój.
Biologia – produkcja pożywki dla zakładu mikrobiologii – logistyka zamówienia i produkcji – umiejętność obliczania objętości brył, stosunku substancji rozpuszczonej do rozpuszczalnika, obliczanie zysku firmy.
Informatyka – uczniowie wcielają się w uczestników gry komputerowej. Ich zadaniem jest jednak spojrzeć na grę okiem programisty i ustalić, czy wykryty błąd wpływa na wyniki przeprowadzonej gry. Do obliczeń wykorzystują arkusz kalkulacyjny z programu wgranego w laptop.
Geografia – małżeństwo udaje się w podróż, szuka celu wyprawy i robi to pisząc do siebie listy w formie zagadek – umiejętność określania położenia geograficznego, rozpoznawanie miejsc po fotografiach, obliczanie rzeczywistej odległości, długość cienia rzucana przez przedmioty zależna od szerokości geograficznej.
Fizyka – określanie mocy czajnika elektrycznego – planowanie doświadczenia, dokonywanie pomiarów – czas, objętość, temperatura, wykonywanie obliczeń – wzory, jednostki.
Do tego każde z zdań wymagało umiejętności czytania ze zrozumieniem dłuższych i dość skomplikowanych treści.
Od początku istnienia Konkursu Matematica Applicata pieczę naukową nad nim pełni prof. Stanisław Bartkiewicz pracownik naukowy Politechniki Wrocławskiej, którego wiedza i doświadczenie naukowe są nieocenione. Ponadto konkurs umieszczony jest w kuratoryjnym wykazie zawodów wiedzy, dzięki czemu osiągnięcia z nim związane mogą być wymienione na świadectwach ukończenia szkoły podstawowej.
Do tej pory tytuł Maestro di Matematica Applicata zdobły wałbrzyskie szkoły PSP nr 28, PSP z OI nr 26 (dwukrotnie) oraz PSP nr 15. W roku szkolnym 2019/20 konkurs przerwała pandemia. Mimo zaliczonego etapu pisemnego nie doszło wówczas do rozgrywek finałowych.
Wyniki VI edycji Powiatowego Konkursu Interdyscyplinarnego Matematica Applicata
Drużynowo I miejsce
i tytuł Maestro di Matematica Applicata dla PSP z OI nr 26 w Wałbrzychu
Zwycięska drużyna otrzymała tytuł Maestro di Matematica Applicata i puchar przechodni ufundowany przez Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu p. Pawła Łuczyńskiego. Ponieważ reprezentacja tej szkoły zdobyła puchar trzeci raz w historii konkursu, zgodnie z regulaminem, przechodzi on na własność szkoły.
W klasyfikacji indywidualnej:
Tytuł Laureata
Lilliana Kowalczyk PSP z OI nr 26
Lena Łapuszek PSP nr 9
Paulina Filusz PSP z OI nr 26
Bartosz Markowski PSP nr 30
Jakub Lepper PSP nr 30
Wyróżnienia
Iga Czajęcka PSP nr 15
Mateusz Skirucha PSP z OI nr 26
Danylo Koval PSP nr 15
Gratulacje dla wszystkich uczestników !