WYNALAZKI, KTÓRE ZMIENIŁY ŚWIAT

Uczniowie klas szóstych  mieli okazję zapoznać się z historią i znaczeniem niektórych wynalazków. Samodzielnie w różnych źródłach wyszukiwali informacje na ich temat.

Dowiadywali się, że pismo i druk to fundament cywilizacji. Dzięki nim możemy gromadzić i przekazywać informacje. Pisano, a raczej rysowano początkowo w jaskiniach. Później na papirusie, aż wynaleziono papier. Chyba wracamy niekiedy  do pisma obrazkowego, bo emotikony wyrażają czasem więcej emocji niż wiele słów. Posługujemy się nimi często w wiadomościach. Dzięki maszynie drukarskiej można było szybciej rozpowszechniać dzieła autorów.

Przełomowym wynalazkiem wszech czasów było wynalezienie koła. Znajdziemy go w wielu urządzeniach technicznych. Dzięki niemu możemy podróżować samochodem czy pociągiem.

Czy byłoby możliwe nasze istnienie bez elektryczności? Ile urządzeń w domu jest uruchamiane, tyko dlatego, że podłączymy je do prądu?

Telefon jest kolejnym wynalazkiem, bez którego byłoby trudno funkcjonować. Od wieków ludzie chcieli się porozumiewać na odległość w różny sposób. Dzięki niemu skróciliśmy tę odległości między sobą.

Tego wszystkiego samodzielnie dowiadywali się uczniowie klas szóstych, ci którzy chcieli poszerzyć swoje horyzonty. Zebrane informacje umieszczali w przygotowanym przez siebie lapbooku, a następnie prezentowali wyniki swojej racy przed swoimi kolegami.

Mirosława Żmidzińska