Uczymy się jak zdrowo żyć

Wielu ludzi chciałoby żyć długo, zdrowo, bez chorób i stresu, ale wielu z nas zapomina, że to wszystko w dużej mierze zależy od nas samych. Zatem co robić, aby żyć dłużej, zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób, a stres zamieniać na radość i przyjemność? O tym wszystkim dowiedzieli się uczniowie klas czwartych, grupa dzieci ze świetlicy klas pierwszych (1a, 1c) oraz (przypadkowo) dwoje rodziców uczniów klas młodszych podczas spotkania zorganizowanego przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Wałbrzychu. W  dniu 15 i 19 marca pani Grażyna Chaszczewska – Wojtas prowadziła spotkanie, którego celem było zwiększenie wiedzy na temat zdrowego stylu życia oraz sposobów ochrony przed chorobami zakaźnymi. Spotkanie prowadzone było z zastosowaniem metody aktywizującej – burzy mózgów. Uczestnicy bardzo chętnie włączali się do dyskusji. Dowiedzieli się, że zdrowie to nie tylko brak choroby, ale również dobry stan fizyczny, psychiczny i społeczny. Nasze zdrowie zależy głównie od nas i należy o nie dbać. Dlatego powinno się zapobiegać chorobom między innymi poprzez odpowiednią higienę rąk przed posiłkami, po zabawie ze zwierzętami,  itd. Jak należy myć dłonie, aby mieć pewność, że nie ma na nich zarazków? O tym przekonali się uczestniczy podczas ćwiczeń. Poproszono ich aby wtarli w dłonie niewielką ilość płynu fluoroscencyjnego w taki sposób, jak najczęściej myją dłonie. Następnie oglądali dłonie pod lampą UV. To wzbudzało największe zainteresowanie, ponieważ miejsca pokryte płynem świeciły, a pozostałe – były brązowe. To praktyczne działanie pokazało, że dłonie nie zostały dobrze umyte. Pani prowadząca spotkanie podała instrukcję, jak skutecznie myć ręce, aby nie przenosić zarazków.

Nasz gość przypomniał nam, że zdrowy styl życia to przepustka do lepszej kondycji, zadowolenia z naszego ciała, a także przepustka do dłuższego życia i lepszego zdrowia.

Dziękujemy za bardzo ciekawe i pouczające spotkanie dotyczące naszego zdrowia.

Mirosława Żmidzińska i Ewa Kwaśniewska