Ogólnopolskie Wybory Książek 2024

Przystąpiliśmy do Ogólnopolskich Wyborów Książek 2024, akcji czytelniczej zaproponowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole”. Nasza szkolna biblioteka zorganizowała punkt wyborczy podczas Święta Szkoły. Do obsługi wyborów zgłosiły się uczennice klas VIII, które świetnie wywiązały się z zadania – Amelia i Olga z VIIIb oraz Maja i Karolina z VIIIa. Przygotowane były plakaty wyborcze, karty do głosowania, regulamin/ instrukcja głosowania, list wyborcze (z nakładkami do podpisu), urna wyborcza. Dodatkowo przeprowadzono akcję informacyjną, a po zakończeniu wyborów wysłano sprawozdanie do organizatora głównego , tj. redakcji czasopisma „Biblioteka w Szkole”.

W naszej szkole do wyborów przystąpiło 128 uczniów z 555, co stanowi 23,06% wszystkich uprawnionych do głosowania (27,88% z klas I – III oraz 20,17% z klas VI – VIII). Oddano głosy na około sto różnych tytułów. Wyniki: W klasach młodszych I – III zwyciężyły tytuły – 1) ex aequo „Detektyw Pozytywka” i „Kapelusz pani Wrony” 2) ex aequo „Dzieci z Bullerbyn” i „Kubuś Puchatek” 3) ex aequo seria o „Franklinie”, „Mały Książę”, i „Maja na tropie jaja”. W klasach starszych IV – VIII zwyciężyły tytuły – 1) „Rodzina Monet” 2) ex aequo Biblia i „Harry Potter” 3) ex aequo „Charlie i fabryka czekolady”, „Akademia pana Kleksa” , „Mikołajek” i „Wojownicy”.

W Ogólnopolskich Wyborach Książek wzięliśmy udział już drugi raz, bowiem pierwsza edycja odbyła się w 2015r. Wówczas 450 000 uczniów z całej Polski wybierało swoje ulubione tytuły książek. Czasopismo „Biblioteka w Szkole” poinformuje o tegorocznych wynikach po wakacjach.