Obchody zakończenia II wojny światowej

Wolność nie ginie nigdy, ani nie umiera […], bo wieczna i nieśmiertelna jest miłość wolności w ludzkich sercach. Wolność można okuć w kajdany, ale zabić – nigdy… Słowa Haliny Rudnickiej doskonale charakteryzują pokolenie, które walczyło o wolność Polski w czasie II wojny światowej. Wolnością żyli młodzi ludzie, którzy oddawali swe życie za Ojczyznę. Żyli miłością do kraju, bliskich, idei, w które wierzyli. Miłość dodawała im sił, by walczyć i umierać. 13 maja z okazji zakończenia II wojny światowej w murach naszej szkoły gościliśmy kombatantów, władze miasta, uczniów klasy mundurowej z IV Liceum Ogólnokształcącego i  rodziców uczniów. Oprawa literacka i muzyczna przypomniała o czasach, w których życie zostało wywrócone do góry nogami, nie było szkoły, ale były lekcje – w salonach nauczycieli. Były listy, choć niby zwyczajne, to pełne tajemnic. Był strach, ale pełen odwagi. Choć od wojny minęło 78 lat, to pamięć o bohaterach tamtych dni jest wciąż żywa. Pamiętajmy, wolność, nawet w XXI wieku, może zostać okuta w kajdany.