Międzynarodowy Dzień Marchewki

Dzień Marchewki (International Carrot Day powstał w 2003 roku w Szwecji i od tej pory zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzień Marchewki, który przypada na dzień 4 kwietnia, obchodzi się już między innymi w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii, Japonii, Francji, we Wloszech i…w Polsce.

W związku ze „świętem” tego dnia uczniowie świetlicy uczestniczyli  w zajęciach, których celem jest promowanie zdrowego stylu życia, uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania warzyw dla zdrowia, zwłaszcza królującej tego dnia marchewki. Nasi uczniowie poznali historię marchewki, dowiedzieli się między innymi skąd ona pochodzi (najprawdopodobniej z Persji) i w jakim celu pierwotnie ją hodowano (początkowo dla aromatycznych nasion i liści, najczęściej wykorzystywanych w medycynie). Dzieci wzbogaciły również swoją wiedzę dotyczącą walorów odżywczych i zdrowotnych tego pomarańczowego warzywa, a także wykonały prace plastyczne z marchewką w roli głównej. W świetlicy zrobiło się (jak przystało na dzień 4 kwietnia) – milutko marchewkowo.