Magia poezji z aromatem czekolady

„Ilekroć, odłożywszy książkę snuć zaczniesz nić własnych myśli, tylekroć książka zamierzony cel osiąga.

Janusz Korczak

Uczniowie klas trzecich gościli w swoich klasach Panią Irenę Raszkę, naszą wałbrzyską poetkę i bajkopisarkę. Oglądaliśmy książki Pani Ireny Raszki posiadają ilustracje wykonywane m.in. przez dzieci, samą autorkę, jak również są dwa unikatowe wydania, gdzie ilustracje wykonała bratowa poetki Pani Maria Raszka: „Słodkich snów” oraz „Bajeczki dla Kubusia”.

Na warsztatach najmłodsi czytelnicy podczas słuchania wierszy napisanych i czytanych przez samą autorkę, podjęli się trudnego zadania i wspólnie napisali wiersze. Inspiracją do poetyckiego wyzwania był wiersz Pani Ireny Raszki „Czekolada”. W klasach odbyła się prawdziwa burza mózgu. Swoje pomysły uczniowie zapisywali na tablicy, a później przepisali do zeszytów. Okazało się, że warsztaty z pisania wierszy, to świetna zabawa i dobra gimnastyka mózgu, która pobudza wyobraźnię. Młodzi wierszokleci, za wiersze z aromatem czekolady, dostali gromkie brawa i gratulacje od samej bajkopisarki oraz wychowawczyni.

Pani Raszka jest bardzo pozytywną i wrażliwą osobą. Zachwyca się twórczością dzieci, którą często wykorzystuje w swoich książkach.  To był bardzo owocny projekt, gdzie sama autorka opowiadała o sobie, swojej twórczości, czytała wiersze, rozmawiała z czytelnikami, odpowiadała na najtrudniejsze pytania, jakie stawiali jej uczniowie. Przygotowała i wręczyła dzieciom własnoręcznie zrobione kolorowe zakładki do książek. Dzieci zaś podziękowały bajkopisarce laurką.

Spotkania z pewnością zapadną trzecioklasistom na długo w pamięci i zachęcą do czytania oraz zainspirują do pisania własnych utworów. Już zaprosiliśmy Panią Irenę raszkę na kolejne warsztatowe spotkania, by poznać dalsze sekrety czekolady.

Organizatorem spotkań była Elżbieta Motylińska