Czternasty października w „Piętnastce”

Dziś nikt już chyba nie pamięta, że dawno dawno temu było inaczej… Od wielu, wielu bowiem lat Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu świętuje w sposób wyjątkowy Dzień Edukacji Narodowej. Wszystko rozpoczyna się zwyczajnie, już przed ósmą pod szkołą zbierają się uczniowie, spieszą do szatni, do klas, wypełniają korytarze, rozmawiają. Jednak 14 października każdego roku, zamiast dzwonka oznajmiającego rozpoczęcie lekcji, słyszą – zaproszenie do gry!

W tym roku gra dydaktyczna obejmowała dwa zakresy tematyczne: na piętrze pierwszym „Piętnastki” nauczyciele przygotowali stanowiska (dla uczniów klas IV, V, i VI) z zadaniami na temat „Podróże po Polsce”, na drugim – „urzędowali” uczniowie klas VII i VIII i próbowali swych sił w rozwiązywaniu zadań zainspirowanych „Rokiem kobiet w Wałbrzychu”. Parter szkolnego budynku zaroił się zaś od wróżek, czarodziejów, elfów, małych superbohaterów oraz innych bajkowych istot, których nazwy i imiona znają tylko wtajemniczeni… Tam najmłodsi uczniowie poznawali ze swoimi wychowawczyniami świat baśni, bajek i legend.

Wszystko rozpoczęły krótkie spotkania uczniów i uczennic poszczególnych klas z wychowawczyniami i wychowawcami, na których to wymieniano życzenia i miłe słowa kierowane w stronę zarówno tych pierwszych, jak i drugich – w „Piętnastce” mocno się podkreśla, że dzień Edukacji Narodowej to święto i uczniów, i nauczycieli, i wszystkich pracowników szkoły. Następnie odprawa i dużo motywujących – do dobrej gry i szlachetnej rywalizacji – słów ze strony Dyrekcji szkoły. Potem już tylko zabawa i nauka w jednym.

Czego tam nie było! Krzyżówki, quizy, puzzle, rymowanki, zgadywanki, zadania matematyczne i gry interaktywne, wyrazowe rozsypanki a nawet rysowanki. Każda klasa, podzielona na pięć zespołów, musiała odwiedzić każde ze stanowisk i poprawnie rozwiązać zadanie, by otrzymać potwierdzenie uporania się z nim. A poziom zadań wymagał zarówno wiedzy, jak i umiejętności. Kim były, czym się wsławiły i zasłużyły: Joanna Bator, Olga Tokarczuk, Wisława Szymborska, Wanda Rutkiewicz, Irena Sendlerowa, Elżbieta Zawacka „Zelma”, Anna Wach? Co wiemy o kobietach piastujących wysokie stanowiska w każdej ze sfer społecznego życia naszego kraju, naszego miasta i o tych pracujących w naszej szkole? Wszystko to musieli wiedzieć uczniowie klas najstarszych, by zadaniom podołać. Ci trochę młodsi stanęli przed koniecznością popisania się wiedzą na temat parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody, pałaców i zamków, miejsc zapisanych na stałe w historii oraz tych związanych z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych, a nawet tego, jak nazywała się księżniczka, której dusza błąka się wśród murów Zamku Grodno. Łatwo nie było… ale bardzo przyjemnie i wesoło!

Zakończeniem wspólnego świętowania i zmagania się z zadaniami było ich podsumowanie – ku radości wszystkich, wszyscy wygrali! Każda z klas została wyróżniona dyplomem uznania i nie bez powodu: tematyczne zróżnicowanie zadań wymagało wiedzy i umiejętności z niemal każdej dyscypliny nauki. Jeśli ktoś czegoś nie wiedział, to tylko do dzisiaj – gra pozwoliła każdemu wiedzę poszerzyć i uzupełnić. A wszystko w atmosferze znakomitej zabawy. Szkołę, zarówno nauczyciele, jak i uczniowie, 14 października 2021 roku opuścili trochę zmęczeni i w znakomitych humorach.