Brudnym też fajnie być

Sensoplastyka® to wielozmysłowe doświadczanie świata poprzez całkowite zanurzenie
się we wcześniej przygotowanych produktach. Sensoplatyka®  u większości osób wywołuje radość z samodzielnie wykonanej np. masy slime, śmiech w trakcie naturalnie uwolnionej ekspresji twórczej (np. mydło z ziemniaka), zdziwienie przy wielozmysłowym doświadczaniu świata (np. coś było lejące się a zrobiło się twarde i to na mojej ręce, z połączenia kilku zapachów zrobił się jeden i niekoniecznie mi się podoba). Te i wiele innych emocji doświadczyli uczniowie oddziału przedszkolnego wraz z uczniami uczęszczającymi do świetlicy szkolnej w Publicznej Szkole Podstawowej nr 15 w Wałbrzychu, podczas dwudniowych zajęć Sensoplastyka®.

Sekret całej dobrej energii, która została uwolniona w ciągu zajęć tkwi w oryginalności zasad zajęć Sensoplastyka®, a są to między innymi:

– swoboda działania poprzez odpowiednio przygotowaną przestrzeń (bez stolików, krzeseł) -grupa pracowała w odpowiednio do tego przygotowanej dawnej kuchni,

– dzieci tworzą materiały sensoryczne wyłącznie z artykułach spożywczych (wyłączając alkohol i mięso) -grupa miała do dyspozycji w pierwszym dniu: mąkę ziemniaczaną, spożywcze barwniki w proszku, spożywcze olejki zapachowe, wodę, a w drugim dniu: ziemniaki, marchewkę, makaron, mąkę pszenną, spożywcze barwniki w proszku, wodę.

– dzieci same decydują: co chcą robić z przygotowanymi produktami – nie podajemy tematu, oraz same decydują czy chcą brać udział w zajęciach. Nie wydajemy poleceń – zastępujemy je pytaniami np. Czy chciałbyś to zrobić?

– eliminujemy odzież ochronną – co pomaga rozwijać nieskrępowaną aktywność
na wszystkich możliwych płaszczyznach.

– dajemy czas, nie pośpieszamy, w ten sposób umożliwiamy wykorzystanie potencjału zabawowego i poznawczego danej substancji.

Zajęcia Sensoplasyka® były dobrą okazją do: odkrywania i budowania wiary we własne możliwości, rozwijania własnej, nieograniczonej kreatywności, zdobycia niepowtarzalnych doznań w każdej sferze zmysłowej. To był dobrze wykorzystany czas okraszony licznymi, zabawnymi momentami.