Jak zrodziło się Święto Polskiej Niezapominajki?
Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio”, Andrzej Zalewski. Doszedł Skoro Holendrzy mają tulipany, Anglicy hiacynty, Francuzi narcyza, Tyrolczycy szarotkę, to dlaczego Polacy nie mogliby mieć swojego kwiatka? Zauważył, że w Polsce rośnie dużo niezapominajek i doszedł do wniosku, że ten kwiatek będzie symbolem wzajemnej życzliwości i uwielbienia rodzimej przyrody.
„Niech niezapominajka zbliża ludzi i uczy Polaków wzajemnej serdeczności. Święto Niezapominajki, to święto ludzi serdecznych – serdecznych Polaków.” Święto ma na celu stałe przypominanie o ochronie środowiska i zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.
Choć niezapominajka jest kojarzona głównie z niebieskimi kwiatami, to udało się wyhodować inne odmiany tej rośliny. Kolory kwiatów niezapominajki mają różne znaczenie:
– jasno- i ciemnoniebieskie – symbolizują ogólnie pamięć, ocalenie od zapomnienia,
– białe – symbolizują działania charytatywne i pomoc biednym,
– różowe – kojarzone są ze sprawami sercowymi między zakochanymi.
W naszej szkole posadzone zostały niezapominajki, bo chcemy stworzyć piękną niebieską „Łąkę niezapomnienia” Nasza łąka ma nam przypominać o tym, że musimy dbać o środowisko, o Ziemię. A to, że swój początek ma w 2021 roku, będzie nam przypominała o czasach pandemii, zdalnego nauczania, ograniczeniach z jakimi się wtedy spotkaliśmy i tym, jak kruche jest nasze życie i zdrowie i jak bardzo musimy o nie dbać.