215 rocznica Bitwy na Czerwonym Wzgórzu

13 maja 2022r. odbyła się uroczystość związana z obchodami 215 Rocznicy Bitwy Ułanów Legii Polsko-Włoskiej z Prusakami na Czerwonym Wzgórzu. Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć polskich żołnierzy i złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ułanów w Szczawnie-Zdroju.

Bitwa na Czerwonym Wzgórzu odbyła się 15 maja 1807 pomiędzy wsiami Szczawienko i Struga. Starcie rozegrało się pomiędzy 280 polskimi ułanami z Legii Polsko-Włoskiej, a liczącymi ok. 1400 żołnierzy oddziałami pruskimi. Szarża ułanów rozbiła jazdę prusaków i zmusiła ich do odwrotu, a około 800 żołnierzy pruskich zostało wziętych do niewoli.
Za wygraną w tej potyczce polscy ułani zostali odznaczeni wysokimi francuskimi odznaczeniami wojskowymi.