Decyzją rad miejskich Wałbrzycha i Pszczyny rok 2023 został ogłoszony Rokiem Księżnej Daisy von Pless. W związku z tym w obu miastach odbędzie się wiele wydarzeń mających uhonorować dawną mieszkankę tych miejscowości. W 2023 roku bowiem przypada 150 rocznica urodzin najsłynniejszej w historii mieszkanki naszego miasta oraz 80 rocznica jej śmierci.

Uczniowie naszej szkoły wezmą udział w wielu działaniach organizowanych w związku z obchodami Roku Księżnej Daisy.

Kim była Księżna Daisy i dlaczego jest tak ważna dla naszego miasta

Dzień Edukacji Narodowej – gra dydaktyczna „Księżna Daisy”

Dzień Edukacji Narodowej w „Piętnastce” stał się już swego rodzaju tradycją naszej szkoły.
Z tej okazji od kilku lat organizowana jest gra dydaktyczna. W związku z tym, że rok 2023 decyzją rad miejskich Wałbrzycha i Pszczyny został ogłoszony Rokiem Księżnej Daisy, to właśnie Jej postać stała się inspiracją do tematu tegorocznej gry, w której wzięli udział uczniowie kas IV – VIII.

Gra przebiegała na dwóch poziomach – na pierwszym piętrze nauczyciele przygotowali stanowiska dla uczniów klas VI – VIII, a na drugim – dla uczniów klas IV – V. Uczniowie podzieleni na grupy rozwiązywali zadania tematyczne związane z postacią Księżnej Daisy. Na rozwiązanie zadań na jednym stanowisku uczniowie mieli czas 10 minut, a za każde rozwiązane zadanie otrzymywali punkt w postaci obrazka ze stokrotką. Poziom zadań wymagał od uczniów wiedzy z różnych dziedzin,
a mianowicie historii, matematyki, języka ojczystego i języków obcych (angielskiego i niemieckiego), geografii, biologii, a nawet wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Różnorodność form natomiast dała uczniom możliwość sprawdzenia swoich umiejętności z zakresu rozwiązywania zadań logicznych, krzyżówek, wykreślanek, kodowania, szyfrowania, układania puzzli tradycyjnych i z fotografii, etc.  Znalazły się nawet stanowiska, na których uczniowie mogli sprawdzić swoją zręczność – „Robótki z księżną Daisy” (próba wykonania łańcuszka z kordonka), zagranie do dołka golfowego „na polu golfowym na Słonecznej Polanie w świetlicy”, oraz ucieczka przed rekinem w grze Kahoot.

W jednej z zadaniowych sal – „Świat Księżnej Daisy” przyciągała uwagę niebagatelna wystawa tematyczna „Stokrotka z Zamku Książ”.

Po wybrzmieniu  „ostatniego dzwonka” nastąpiło podsumowanie zmagań,
w których zgodnie z ideą gry nie było przegranych, za to satysfakcja z dobrej zabawy i uczczenia pamięci Wielkiej „Stokrotki”.

Wizyta uczniów z Pszczyny

Na początku października gościliśmy uczniów z Pszczyny. Ciągle pamiętamy naszą wizytę w Pszczynie i bardzo chcieliśmy by nasi goście również byli zadowoleni z naszej gościnności. Pokazaliśmy im atrakcje naszego regionu – miejsca związane z księżną Daisy – Zamek Książ, Palmiarnię, ale również i inne ciekawe miejsca, warte odwiedzin – Zagórze Śląskie, Szczawno Zdrój, Włodarz. Bardzo dobrze wspólnie się bawiliśmy a jak było – zobaczcie sami. Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.

Dzień Księżniczki

26 maja stał się świetną okazją do uczczenia Dnia Księżniczki. Wszyscy uroczyście powitali Księżną Daisy, która była honorowym gościem na naszej uroczystości. Damy dworu, w pięknych balowych sukniach oddały jej ukłony, a rycerze utworzyli szpaler ze swoich mieczy. Marta Tokarska z Mikołajem Osowskim zatańczyli Walca. Nie zabrakło odrobinę historii o Księżnej Daisy, jak i zagadek. Prawdziwą frajdą było zaliczenie sprawności przez poszczególne klasy, jak przebranie grochu od fasoli, przejście z książką na głowie, czy szycie „igłą z nitką”. Nasi wyjątkowi goście, Pan dyrektor Paweł Łuczyński, Pani wicedyrektor Alicja Dziachan i Pani wicedyrektor Angelika Niedziela brali udział w quizie muzycznym, na którym odgadywali melodie z bajek dla dzieci. Świetnie poradzili sobie z tym zadaniem. Nasze księżniczki z zerówki zatańczyły taniec do muzyki Queen. Obył się też pokaz sukien księżniczek oraz strojów atrybutów rycerskich. Na koniec reprezentacje klas szukały zaginionego pantofelka, a pozostali uczestnicy tańczyli przy muzyce. 

Na koniec zostały podliczone punkty na naszej tablicy wyników i wręczone dyplomy. Klasy spisały się rewelacyjnie. Ukończyły wszystkie konkurencje.

Szczawno Zdrój – miejsce dla elit

Szczawno-Zdrój słynące z uzdrawiających właściwości swych wód przed II wojną światową tłumnie ściągało kuracjuszy. Swoje życie towarzyskie prowadziły tu ówczesne elity w tym rodzina Hochbergów. rozwijając na swe potrzeby miasteczkową infrastrukturę i czyniąc z uzdrowiska kolejny punkt swoich nowatorskich projektów.

Tak powstaje obecny Dom Zdrojowy – wybudowany w latach 1908-1911, przez księcia Jana Henryka XV von Pless, zwany Grand Hotelem, pieczołowicie urządzany przez księżną Daisy, która słynęła z dekoratorskich zapędów. Liczył on sobie aż 130 pomieszczeń! 

Palmiarnia – egzotyczny ogród Księżnej Daisy

Palmiarnia wybudowana została w latach 1911 -1914 z inicjatywy księżnej Daisy. To było bardzo kosztowne przedsięwzięcie – kosztowało 7 milionów marek w złocie. Kompleks składał się z palmiarni, cieplarni, ogrodów japońskich, rosarium, ogrodu owocowo – warzywnego, obszaru pod uprawę krzewów. Zbudowany z metalu, szkła, wygasłej lawy z wulkanu Etna, z której tworzono groty, i wodospady. Oprócz sprowadzonych tu palm daktylowych i innych ciepłolubnych roślin egzotycznych, uprawiano tu różnorodne warzywa i owoce na książęcy stół, oraz rośliny wykorzystywane do dekoracji zamkowych wnętrz.

Wizyta w Pszczynie

W końcu się doczekaliśmy. Pojechaliśmy z wizytą do naszych przyjaciół z Pszczyny. Jak było? – Niesamowicie! Pszczyna to piękne, zielone miasto i bardzo otwarte na swoich gości. Nasi przyjaciele zadbali o zapewnienie nam wielu atrakcji. Pokazali atrakcje swojego miasta – Muzeum Zamkowe z pięknymi ogrodami, Zagrodę Wsi Pszczyńskiej, Zagrodę Żubrów, Ratusz i przecudownie barwną imprezę na Rynku z okazji Dni Daisy. Nie zabrakło również okolicznych wycieczek – Ogrody Kapias
w Goczałkowicach, X Marsz Nordic Walking wokół Zbiornika Łąckiego, rejs łódkami po jeziorze. Każdą chwilę mieliśmy wypełnioną różnymi atrakcjami i spotkaniami z ciekawymi ludźmi – dyrektorem szkoły, burmistrzem Pszczyny oraz – jakże wyjątkowym księciem Peterem Grafem von Hochberg z małżonką Anną, hrabim Clemensem z żoną Irisą.

To był niesamowity wyjazd, pełen wrażeń. Wspomnienia pozostaną z nami na bardzo długo.

Rezerwat przyrody Jeziorko Daisy

Jezioro Daisy, zwane też Jeziorem Zielonym to niewielki zbiornik wodny powstały na miejscu dawnego kamieniołomu. W XIX wieku wydobywano tu wapienie koralowe, które właśnie nadają wodzie intensywnie zieloną barwę.

Strome zbocza jeziorka sprawiają, że to miejsce wygląda bardzo malowniczo malowniczo. Tuż obok jeziora, w starych piecach wapiennych księżna Daisy Hochberg von Pless urządziła basztę myśliwską, w której istniała sala biesiadna z wielkim paleniskiem, ale przede wszystkim widokiem na jezioro. To właśnie tu przyjeżdżała odpocząć od zgiełku życia na zamku.

Spotkanie z Mateuszem Mykytyszynem prezesem Fundacji Księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ

Odwiedziliśmy Zamek Książ na którym spotkaliśmy się z panem Mateuszem Mykytyszynem prezesem Fundacji Księżnej Daisy von Pless na Zamku Książ. Pan Mateusz wie chyba wszystko na temat ostatniej mieszkanki Zamku Książ. Oprowadził po parku i zaprosił do zwiedzania Mauzoleum rodziny Hochbergów, które znajduje się na Topolowe Górce, tuż przy bramie prowadzącej do zamku.

Mauzoleum wybudowano w 1734 roku i pierwotnie był to Pawilon Letni, który pełnił funkcję miejsca widokowego. W 1883 roku zostało przekształcone w grobową kaplicę, w której wykuto obszerną kryptę i pochowano bezimienną córeczkę księżnej. Potem chowano tu kolejnych członków rodziny Hochbergów oraz samą Daisy. Jednak w 1945 roku, w obawie przed plądrującą i niszczącą wszystko Armią Czerwoną, prochy Daisy i innych członków rodu zostały zabrane z grobowca i ukryte. Obecnie nie ma informacji co się z nimi dzieje.

W Mauzoleum znajdują się 4 puste sarkofagi – 3 duże, połączone ze sobą (w których leżał Jan Henryk XI, a po dwóch stronach jego żony) oraz jeden malutki, należący do córeczki Daisy.

Uczniowie z Pszczyny odpisali na nasz list

Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź od naszych kolegów z Pszczyny. Dostaliśmy ciekawe listy, których opisali swoje zainteresowania, swoje miasto i to jakie wydarzenia organizowane są u nich w ramach obchodów Roku Daisy. Nasza wyobraźnia zaczęła mocno działać i bardzo chcemy sami zobaczyć te wszystkie ciekawe miejsca o których pisali uczniowie z Pszczyny.

PODSUMOWANIE I MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS 0-VIII „MEDALION – PORTRET KSIĘŻNEJ DAISY”

Zakończył się I Międzyszkolny Konkurs Plastyczny klas 0-VIII „Medaliony – Portret Księżnej Daisy”, organizowany w ramach obchodów Roku Daisy 2023.
Celem Konkursu było rozwijanie zainteresowania historią Daisy w niekonwencjonalnej formie; popularyzacja wiedzy z zakresu regionu dolnośląskiego; rozwijanie i promowanie uzdolnień artystycznych, kreatywności i wrażliwości estetycznej uczniów szkół podstawowych powiatu wałbrzyskiego i pszczyńskiego oraz motywowanie uczniów do rozwijania pasji.
Podczas oceny prac konkursowych komisja brała pod uwagę: zgodność pracy z tematyką konkursu, oryginalność i kreatywność w ujęciu tematu, sposób ujęcia tematu oraz walory artystyczne, m.in. kompozycja, kolorystyka, technika wykonania. Głosowanie odbyło się poprzez Facebooka oraz na stronach internetowych szkół.

Konkurs skierowany był do wszystkich uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych, którzy chcieli w formie plastycznej zaprezentować portret księżnej.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Wpłynęło ponad 185 prac konkursowych z zaprzyjaźnionych szkół. Wszystkie prace wzbudziły zachwyt, a ich autorzy zasługują na wielkie uznanie i pochwałę. Wyłonienie zwycięzców z tak dużej ilości uczestników dla jury było bardzo trudne.

Podczas oceny prac konkursowych komisja brała pod uwagę: zgodność pracy z tematyką konkursu, oryginalność i kreatywność w ujęciu tematu, sposób ujęcia tematu oraz walory artystyczne, m.in. kompozycja, kolorystyka, technika wykonania. Głosowanie odbyło się poprzez Facebooka oraz na stronach internetowych szkół.

I miejsce Liliana Mazur kl. 0 – PSP nr 15 w Wałbrzychu

I miejsce Sonia Prokopowicz kl. 1a  – SP nr 1 w Pszczynie

I miejsce Kamila Osińska kl. 3b –  SP nr 1 w Pszczynie

II miejsce Maja Byzdra kl. 1b – PSP nr 15 w Wałbrzychu

II miejsce Franciszek kl. 2b – SP nr 1 w Pszczynie

II miejsce Hanna Kurek kl. 4b – SP nr 1 w Pszczynie

III miejsce Piotr Pałach kl. 5b – PSP nr 15 w Wałbrzychu

III miejsce Helena Pronobis kl. 1a –  SP nr 1 w Pszczynie

III miejsce Nikola Stalmach kl. 3a  – SP nr 1 w Pszczynie

Wyróżnienia:

Lena Szczęsny kl. 2a – SP nr 1 w Pszczynie
Oliwia Pniok kl. 2a –
SP nr 1 w Pszczynie
Julia Banot kl. 2b –
SP nr 1 w Pszczynie
Lilia Fuchs kl. 1a
– SP nr 1 w Pszczynie
Małgorzata Michalik kl. 1a –
SP nr 1 w Pszczynie

Filip Sztrąpf kl. 2a – PSP nr 15 w Wałbrzychu

Eva Hryhorenko kl.  2a – PSP nr 15 w Wałbrzychu

Asia Wyrzykowska kl. 3b – PSP nr 15 w Wałbrzychu

Aleksandra Gajewska  kl. 8d PSP nr 15 w Wałbrzychu

Kasandra Chmielewska kl. 4d – PSP nr 15 w Wałbrzychu

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

List do uczniów ze Pszczyny

W ramach obchodów Roku Księżnej Daisy nawiązaliśmy kontakt z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Po spotkaniu online na platformie TEAMS, z uczniami klasy 5, nadszedł czas na wymianę korespondencji opisującej nasze szkolne działania związane z Księżną Daisy.

Ma Fantaisie

„Ma Fantaisie” czyli Moja Fantazja, to ukochane miejsce księżnej Daisy. Tam odpoczywała, zapraszała przyjaciół, organizowała przyjęcia ale też uciekała przed światem, spędzała czas z synami.

W swoich pamiętnikach księżna pisała:

Ma Fantaisie, zaprojektowana całkowicie przeze mnie i w pełni wyrażająca mojego ducha, była chyba jedyną rzeczą w Książu, która należała wyłącznie do mnie. Umeblowałam ją starymi dębowymi sprzętami, prostą ceramiką i ulubionymi drobiazgami przywiezionymi z różnych stron świata. Spędziłam w niej wiele szczęśliwych chwil z dziećmi, rodzicami i wybranymi przyjaciółmi. Zarówno Książ, jak i Pszczyna są okazałymi pałacami ze złoconymi sufitami i dekoracjami, olbrzymimi kryształowymi żyrandolami, lustrami, rzeźbami i formalnymi meblami, więc nie można było tam postawić tych skromnych i swojskich przedmiotów, do których tak bardzo byłam przywiązana.

Ma Fantaisie składała się z dwóch pokrytych słomą domków, zbudowanych w angielskim stylu, położonych na łące, wśród rododendronów i azalii.

W naszej szkole z okazji Dnia Ziemi upamiętniliśmy Księżną Daisy, obsadzając szkolne kwietniki stokrotkami – pięknymi, skromnymi kwiatkami, nawiązującymi do imienia Księżnej.

Nasza Daisy w Grand Hotelu w Szczanie Zdroju

Neoklasycystyczny budynek Grand Hotelu w Szczawnie-Zdroju został wybudowany w latach 1908-1911. Budowla została wzniesiona na osobistą prośbę księżnej Daisy, która brała udział w projektowaniu jego wnętrz.

„Widziałam plan nowego hotelu w Szczawnie, który będzie pod dachem za dwa tygodnie.  Zamierzam wszystko zaprojektować sama, w tym len, srebro i porcelanę” – pisała w swoim pamiętniku Księżna Daisy w listopadzie 1909 roku.

W momencie oddania do użytku był to najsłynniejszy, największy, najpiękniejszy na Śląsku i najnowocześniejszy na świecie hotel. Księżna Daisy sama zajęła się projektowaniem wnętrz, Hotel posiadał łazienki, elektryczne windy, centralne ogrzewanie i klimatyzację. Księżna zadbała o pościel. srebra, porcelanę, mosiężne klamki, bogatą sztukaterię, marmurowe kominki, kryształowe żyrandole, i wielkie lustra. Efekt, jaki osiągnęła, zachwycał gości. Grand Hotel odwiedzali przedstawiciele rodów arystokratycznych z całej Europy. We wrześniu 1913 roku mieszkał tu cesarz Niemiec Wilhelm II oraz Winston Churchill. Książęca para również miała swój apartament, z którego korzystała w każdą niedzielę podczas obiadów i spacerów w Parku Zdrojowym.

Budowla robiła wrażenie nie tylko na gościach, ale też na architektach. Stała się inspiracją dla budowniczych sopockiego Grand Hotelu. Obecnie Dom Zdrojowy oferuje 300 miejsc noclegowych, 3 restauracje, niewielkie centrum fitness oraz gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. W ogrodzie działa siłownia na wolnym powietrzu. Nowocześnie wyposażony budynek zachował czar i atmosferę z początku XX wieku, a wielu kuracjuszy właśnie tu przyjeżdża na wypoczynek i pobyt rehabilitacyjny.

Właśnie to miejsce wybrała Idalia na swoją sesję zdjęciową do konkursu fotograficznego „Śladami Księżnej Daisy”

W roli Księżnej Daisy wystąpiła Idalia Dudzińska z klasy 3c. Zdjęcia wykonano w holu sanatorium Grand Hotel w Szczawnie Zdroju.

List do Daisy

W czasach księżnej Daisy najpowszechniejszą formą komunikacji była wymiana listów. Damy poświęcały wiele czasu na czytanie i pisanie korespondencji. Brak odpowiedzi na listy świadczył o braku kultury i wychowania.

Daisy swoje listy wysyłała na oficjalnych drukach zamków w Książu i Pszczynie, ale także posługiwała się swoją własną papeterią. Na listach księżnej pojawiał się logotyp przedstawiający imię Daisy otoczone wiankiem ze stokrotek i zwieńczone koroną książęcą. Po rozwodzie na listach widniały nałożone na siebie litery D i P zwieńczone koroną rangową, zaś na początku lat 30 książęca korona z adresem i numerem telefonu – 41037.

W naszej szkole zostały ogłoszone dwa konkursy: literacki dla uczniów klas V-VIII na list do Księżnej Daisy, oraz konkurs graficzny na projekt papeterii Księżnej Daisy. Na prace uczniów czekamy do końca kwietnia.

Papeteria Księżnej Daisy

Papeterią nazwiemy komplet kopert i papierów listowych używanych do korespondencji prywatnej. Posiada on charakterystyczny wygląd lub wzór, który powtarza się na każdym arkuszu. Oczywiście nie używamy jej do napisania jakiegoś zwykłego listu, czy jakiegoś urzędowego pisma. Papeterię stosuje się, gdy chcemy wysłać list do kogoś, kogo lubimy lub chcemy nadać specjalnego, uroczystego znaczenia naszej korespondencji.

Uczniowie naszej szkoły zaprojektowali papeterię dla Księżnej Daisy. Najciekawsze prace wykorzystamy w korespondencji z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Pszczynie.

Marcel z klasy 4b
Natasza z klasy 7b

Miejska gra terenowa „Na niebiesko z księżną Daisy”

Co łączy księżną Daisy z osobami niepełnosprawnymi? Otóż Księżna odwiedzała rodziny robotnicze i zauważyła zły stan zdrowia dzieci. Zauważyła też, że dzieci kierowano do pracy w zakładach i fabrykach już po ukończeniu 14 roku życia i nie mają one możliwości na kontynuację nauki, zdobycie wykształcenia i godnej, dobrze płatnej pracy. Daisy zauważyła też, ze najmniejsze szanse na zdobycie dobrego wykształcenia miały dzieci niepełnosprawne. W porozumieniu z Schultem, dyrektorem administracji Książąt Pszczyńskich, stworzyła projekt utworzenia specjalnej szkoły dla niepełnosprawnych dzieci z Wałbrzycha. Szkoła miała zwiększony program zajęć, dostosowany dla dzieci niepełnosprawnych. Po ukończeniu szkoły mogły być one zatrudnione przy ręcznym malowaniu i zdobieniu wyrobów w wałbrzyskich wytwórniach porcelany.

Publiczna Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Wałbrzychu, zorganizowała miejskie obchody Dnia Świadomości Autyzmu. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była gra miejska „Na niebiesko z księżną Daisy”, w której udział wzięło ponad 20 grup z różnych placówek z naszego regionu – w tym dwie drużyny z naszej szkoły.

Na uczestników gry czekały ciekawe zadania do wykonania, dzięki którym mogli zgłębić istotę autyzmu i poznać sylwetkę Księżnej Daisy. Relację z gry przygotowała Józia z klasy 5b.

Nasza przygoda gry miejskiej zaczęła się od zbiórki w holu o 9:00. Poszliśmy na przystanek i wsiadaliśmy do autobusu „C”. W grze brały udział dwie grupy z naszej szkoły – nasza z panią Dorotą, a druga z panem Janem Rytko. Oby dwie grupy składały się z siedmiu osób. Jak wysiedliśmy z autobusu musieliśmy dojść do miejsca startu, czyli Śródmieścia, a dokładnie Placu Teatralnego. Oczywiście nie obeszło się od czekania na inne szkoły. Nasza gra miejska była związana z dziećmi w spektrum autyzmu i trochę z Daisy. Jak wszystkie szkoły doszły poznaliśmy organizatorów, czyli panią Dyrektor z PSPS nr 10. Była też Pani  Prezydent Wałbrzycha. Na początku panie mówiły jak mogą zachowywać się dzieci z autyzmem i jak trzeba się przy nich zachowywać i co one czują. Szczerze mówiąc czasem można się nie zorientować, że dziecko z którym się bawisz ma autyzm. Potem dzieci ze Szkoły nr 10 występowały na scenie i śpiewały różne piosenki na przykład szanty lub piosenkę o wiośnie. Później pani powiedziała, że ruszamy do naszej gry terenowej. Naszym pierwszym miejscem do zdobycia była Galeria BWA- Stara Kopalnia. Jak doszliśmy do najbliższej Galerii BWA byliśmy pewni że to o tę galerię chodzi. Zaczęliśmy rozglądać za koralikiem, którego mieliśmy znaleźć. Powoli zaczęło nas denerwować to, że tego koralika nigdzie nie ma. Postanowiliśmy wejść do środka i nasza Pani spytała, czy pracownicy galerii otrzymali informację, że tu przyjdziemy. I co się okazało?  Że to nie jest to BWA. Bo ta galeria była w Starej Kopalni, trochę daleko od Śródmieścia, więc zrezygnowaliśmy z tego punktu gry. Naszym kolejnym celem był Urząd Miasta – Ratusz. Oczywiście postanowiliśmy biec do naszego celu. Na początku też szukaliśmy koralika na zewnątrz. Gdy my szukaliśmy, Pani weszła do środka i spytała, czy dostali wiadomości że przyjdziemy. Okazało się, że mamy wejść do środka i przejść do sali 26. Na pierwszy rzut oka było widać podchody i miłych ludzi. Musieliśmy ściągnąć buty i kurtki. Potem chłopak o imieniu Kuba pokazał zasady gry. Gdy my graliśmy, Kuba wypchał się do kolejki pokazując, w jaki sposób mogą zachowywać się dzieci z autyzmem. Wytłumaczono nam dlaczego dzieci tak się zachowują i jak trzeba na to reagować. Po wykonaniu zadania dostaliśmy nasz pierwszy koralik.  Koraliki zbierała Gabrysia. Ubraliśmy się i podziękowaliśmy. Jak wyszliśmy Pani zrobiła nam jeszcze zdjęcie przy makiecie. Później poszliśmy do Biblioteki pod Atlantami, ale musieliśmy zaczekać bo przed nami była inna szkoła. Pani powiedziała żebyśmy obejrzeli obraz, bo za chwilę będziemy robić jeden z kawałków tego obrazu. Na szczęście długo nie czekaliśmy. Gdy weszliśmy Pani przywitała nas taką dziwną rękawicą na ręce. Mi ten dotyk się nie spodobał. Potem Olivier i Piotrek zgłosili się do robienia części obrazu. Na prośbę Pani podeszliśmy do stolika, i tam pani poprosiła nas żebyśmy zawiązali sznurowadła z rękawicą i bez rękawicy. Po wykonaniu zadań podziękowaliśmy i ruszyliśmy dalej. Naszym kolejnym celem była Akademia Nauk Stosowanych przy ul. Zamkowej 1. Trzeba było Doś spory kawałek tam dojść.  Po wielkich stękaniach doszliśmy do celu. Przywitała tam nas  mama naszego kolegi Borysa. Mieliśmy za zadanie ułożyć instrukcję zrobienia herbaty. W jednym punkcie zrobiliśmy błąd. Panie nas poprosiły żebyśmy poklei pokazali jak zrobić herbatę. Musieliśmy mówić bardzo szczegółowo. Jako jedyni dostaliśmy batoniki. Zostało nam jeszcze ostatnie zadanie.  Starliśmy się dojść jak najszybciej do wyznaczonego punktu.  Było ciężko, ale daliśmy radę. W zadaniu trzeba było tylko powiedzieć PRAWDA lub FAŁSZ . To nie było trudne zadanie. Bardzo szybko się z nim uporaliśmy. Wracając na metę, nie spieszyło nam się zbytnio i po drodze weszliśmy do „Oleńki” na pyszne ciastka. Na koniec gry wpisaliśmy się do Kroniki, a potem zrobiliśmy wspólne pamiątkowe zdjęcie. I tak skończyła się nasza przygoda.

Hallo, hallo! Pszczyna na łączach

Wałbrzych i Pszczyna podpisały deklarację o wzajemnej współpracy. Miejscowości łączy wspólna historia, rodzina Hochbergów i jej najsłynniejsza przedstawicielka, księżna Daisy von Pless. Księżna zamieszkiwała zarówno zamek w Książu jak i Pszczynie. Pszczyńska rezydencja zrobiła na niej wrażenie, choć początkowo przeszkadzał jej brak osobistej łazienki. Znacznie bardziej lubiła Książ, ale w Pszczynie również spędziła sporo czasu.  Rok 2023 ogłoszono Rokiem Księżnej Daisy zarówno w Wałbrzychu jak i w Pszczynie.

Uczniowie naszej szkoły już w zeszłym roku nawiązali współpracę z rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Teraz mieli okazję się zobaczyć i porozmawiać ze sobą przy użyciu nowoczesnych technologii. Uczniowie klas piątych pod opieką pani Karoliny z Pszczyny i pani Pauliny z Wałbrzycha, będą prowadzić ze sobą tradycyjną korespondencję i spotkania on-line podczas których podzielą się wrażeniami związanymi z dzianiami realizowanymi w ramach Roku Księżnej Daisy.

Na pierwszym spotkaniu poznaliśmy się nawzajem, opowiedzieliśmy o naszych zainteresowaniach i pasjach. Umówiliśmy się na wspólne działania i relacje z wydarzeń w naszych miastach i w szkole.

Tajemniczy portret Daisy

Chodzi o jeden z najbardziej znanych portretów księżnej Daisy. Znajduje się on obecnie w Muzeum Zamkowym w Pszczynie. Przedstawia 22-letnią Daisy von Pless na tarasie zamku w Książu na tle kutej kraty z motywem róży. W prawej ręce księżna trzyma… no właśnie, Daisy trzyma bukiet cyklamenów.

Portret w pierwotnej wersji był prezentowany na wystawie w Królewskiej Akademii w Londynie, od 2 maja do 3 sierpnia 1896 r. Na tym portrecie Daisy trzymała w ręce czarnego pieska. Jest to udokumentowane na 111 stronie katalogu 128 wystawy Królewskiej Akademii.

W swoim pamiętniku Daisy pisze, że szkic portretu powstał w listopadzie 1895 roku i artysta – Reginald Arthur, „zrobił jedynie twarz, ręce i uchwycił pozę”. W roku 1896 księżna pisze o swojej podróży statkiem, gdzie towarzyszy jej mały piesek o zabawnej nazwie Fiend (po polsku Diabełek).

Obraz z wystawy Królewskiej Akademii wydaje się identyczny z tym w Pszczynie. Księżna ustawiona jest w tej samej pozie, ma podobną suknię, stoi na tle tak samo zaaranżowanego tarasu. Różnice stanowią detale – lewy rękaw sukni,  wstążka w pasie, szerokość falbany spódnicy oraz w to co księżna trzyma w prawej ręce – w oryginale jest to mały czarny piesek, zaś na obrazie w Pszczynie bukiet kwiatów.

Jaką zagadkę kryje obraz w Pszczynie? Czy jest to przemalowane dzieło Reginalda Arthura, czy może duplikat zmieniony podczas kopiowania?

Do 20 kwietnia czekamy na plastyczne prace uczniów naszej szkoły i z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Książąt Pszczyńskich w Pszczynie. Uczniowie mają wykonać portret Księżnej Daisy w formie medalionu w pięknej zdobionej ramie. Czekamy z niecierpliwością na Wasze prace.

XVIII Tydzień Kultury Brytyjskiej

Już dziewiętnasty raz w Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu odbył się Tydzień Kultury Brytyjskiej. Tym razem, w związku z ustanowionym w Wałbrzychu Rokiem Księżnej Daisy, duża część wydarzeń poświęcona była tej najsłynniejszej mieszkance zamku Książ. W konkursach rywalizowali nasi uczniowie.

W Regionalnym Konkursie Literackim „My day with Daisy” I miejsce zajęła uczennica klasy VIII d – Nella Jagmin. II miejsce w konkursie plastyczno-językowym „Daisy in her castle” zdobyła Aleksandra Gajewska. Najmłodszy uczestnik – Julian Szafirski jest laureatem III miejsca.

Herbatka z księżną Daisy

23 marca w „Bibliotece pod Atlantami”. odbył się finał konkursu literackiego ,,Śladami księżnej Daisy”, organizowanego przez Zespół Szkół Politechnicznych Energetyk w Wałbrzychu. Konkurs odbywał się we współpracy z Biblioteką pod Atlantami oraz Wałbrzyską Galerią BWA i został objęty patronatem Zamku Książ w Wałbrzychu, fundacji księżnej Daisy von Pless oraz Prezydenta Wałbrzycha Pana doktora Romana Szełemeja. Uczestnikami konkursu byli uczniowie publicznych i niepublicznych: szkół podstawowych i ponadpodstawowych w aglomeracji wałbrzyskiej i powiecie Pszczyna.

I miejsce w kategorii wiekowej klas II – V – szkoły podstawowej zajęła uczennica naszej szkoły Cecylia Charzewska- Woś. Gratulujemy!!!

Film „Daisy. Wspomnienie minionego świata” .

Uczniowie klas VII i VIII obejrzeli film pt. „Daisy. Wspomnienie minionego świata”

Film opowiada o losach Daisy. Opowiada je Dolly, wierna służąca, która towarzyszyła księżnej do ostatnich jej chwil. Zdjęcia do filmu realizowane były w zamku Książ, w Szczawnie Zdroju, w Świebodzicach oraz Muzeum Zamkowym w Pszczynie.

Chcecie poznać losy księżnej? Zobaczcie film „Daisy. Wspomnienie minionego świata”